8kez HarbiMekân Takılası Yığıntı

Apartmanda Köpek Beslemek Yasak Mıdır? Apartmanda Beslenebilecek Köpekler

Petfiks

Üye
Üye
Katılım
8 Kas 2022
Mesajlar
31
Tepkime puanı
0
Apartmanda beslenilebilecek köpekler genellikle süs köpekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Köpek beslemek diğer evcil hayvan türlerine göre daha zor olmakla beraber, kendileri ile beraber en çok beslenen evcil hayvanlar olan kedilere göre bakımları daha zordur. Düzenli olarak dışarı çıkma ve tuvalet ihtiyacı, tüy bırakma sorunu apartmanda köpek beslemek için kimi zaman zorlu olmaktadır. Ancak bazı türler, hem kolay bir şekilde bakmanıza imkan sağlayacak hem de komşularınla olan iletişiminizi olumsuz etkilemeyecek türler olarak karşımıza çıkarlar. Aşağıdaki türler evde beslemek için pek çok kişinin tercih ettiği türler arasında yer almaktadırlar.

  • Yorkshire Terrier türleri
  • Poomerian
  • Bulldog
  • Golden
  • Chinese Crested

En çok beslenen türler arasında karşımıza çıkmaktadır.

Kirada Oturulan Evde Köpek Beslenebilir Mi?


Kirada köpek beslemek evcil hayvan sahibi olan kişiler tarafından merak edilmekle beraber bu durum kira sözleşmesinin maddelerine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu güne kadar alınmış birçok emsal kararda bizzat Yargıtay’ın almış olduğu kararlara göre apartmanda yaşayan çoğunluğun onay vermediği müddetçe ya da ev sahibinin onayının olmaması halinde kiracının ev içerisinde köpek beslemesi mümkün değildir. Kira sözleşmeleri genellikle tek tip olmakla beraber, bu sözleşmeler içerisinde kiracının ‘çiftlik hayvanı’ beslemesinin mümkün olmadığına dair maddeler de yer almaktadır. Kediler ve köpekler gibi evcil hayvanlar da bu kategoride yer aldığından ötürü, bu maddenin bulunması halinde yasal olmayacaktır. Ev sahibi ile yapılan müstakil sözleşmelerde apartmanda köpek beslemek yasal hale gelse de özellikle köpek gibi sesleri ve hareketleri ile komşuları rahatsız etme ihtimali bulunan cinslerde komşuların da onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

Apartmanda Köpek Beslenirken Neye Dikkat Edilmeli?


Apartmanda köpek beslenirken dikkat edilmesi gerekenler arasında evde bakmak için daha müsait olan hayvanların seçilmesi son derece önemlidir. Bakımı kolay olan, büyüklüğü sebebi ile rahatsızlık vermeyecek olan hayvanlar bu aşamada tercih edilebilir. Aynı zamanda köpek beslemek ciddi bir sorumluluk gerektiğinden köpek bakacak olan kişilerin aşağıdaki şartlara haiz olması beklenmektedir.

  • Apartman içerisinde kedi ve köpeklerin aşağı düşmesini engellemek için mutlaka tel kullanımı yapılmalı
  • Seçeceğini hayvanın mutlaka ülkemizde beslemek için uygun olan kriterlere sahip olması (Yasaklı türler apartmanlarda kesinlikle beslenemez)
  • Hayvanın egzersiz ihtiyacının fazla olmayacak ve ev ortamına adapte olabilecek türler arasında yer alması (Poomerian Boo)

Örnek olarak gösterilebilir. Bu şartların karşılanabilir olması ve kişinin sahip olduğu yavruyu çeşitli sebepler ile daha sonra yalnızlığa terk etmeyecek olduğundan emin olunması halinde apartmanda kedi ve köpek beslenebilir.

Evde Maltese Terrier Beslenebilir Mi?


Maltese Terrier apartmanda beslemek için uygun olan hayvanlar arasında yer almaktadır. Rengi ve beyaz uzun tüyleri ile sürekli temizlik yapmanın gerekli olduğu türler arasında olsa da çocuklar ile olan iletişimde zayıftır. Bu yüzden yalnız kişiler tarafından daha çok beslenirler. Sezgileri oldukça güçlü olan Maltese, son derece sadıktır ve oldukça koruyucu bir bekçi olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyun oynamayı çok seven bir tür olan Maltese, son derece hareketlidir.

Evde Beslemeye En Uygun Köpek Türü Hangisidir?


Evde beslemeye en uygun köpek türleri arasında ‘Şivava’ cinsi köpekler yer almaktadır. Kısa türleri ve oldukça kısa boyları ile son derece kolay bakıma sahip olan bu tür, apartman için de oldukça uygundur. Çocuklar konusunda da meraklı olan ‘Şivava’ cinsi köpekler apartmanda köpek beslemek isteyen kişilerin başlıca tercihleri arasında yer alırlar. Bu cins köpekler üstüne düşüldüğünde kolay bir şekilde eğitilebilmektedir.

Apartmanda Köpek Beslemek Yasak Mıdır? Apartmanda Beslenebilecek Köpekler yazısı ilk önce Evcil Hayvan Bakım ve Sağlık Rehberi | Petfiks.com üzerinde ortaya çıktı.
 
Bilgi için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan GenelForumlar.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. GenelForumlar.com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler için info@genelforumlar.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Geri
Üst Alt