8kez HarbiMekân Takılası Yığıntı

American Staff Yasak Mı? American Stafford Terrier Tehlikeli Mi?

Petfiks

Üye
Üye
Katılım
8 Kas 2022
Mesajlar
31
Tepkime puanı
0
American stafford bakımı ülkemizde yasalarla belirlenen çerçevede yasak olarak ilan edilmiştir. Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde gerçekleşen yasaya göre, insan sağlığına doğrudan zararı bulunacak, avcı ve saldırgan konumdaki doğal olmayan yollarla üretilmiş olan köpeklerin bakımı yasal değildir. Bu köpeklerin beslenmesi durumunda devlet tarafından tarafınıza ceza gelebilmektedir. American Staff Terrier beslemek, kısa bir cevap ile yasaktır ve ağızlık ile dahi ülkemizde beslenemez.

American Staff Terrier Nasıl Bir Hayvan?


İngiliz Staff Terrier ismi her ne kadar da Amerikan bir ırkı çağrıştırıyor olsa da bu ırk İngiliz Terrier’i olarak bulldog ve Pitbull cinsi köpeklerin doğal olmayan yollarla yeni bir ırk yaratmak için çiftleştirilmesi yolu ile geliştirilmiştir. 25 kiloya kadar çıkabilen tür, kas oranı olarak son derece güçlü olan köpekler arasında yer almakta, sahibine son derece sadık olarak hareket etmektedir. Ne yazık ki bu sebepten ötürü suistimal edildiğinde aşırı saldırgan tepkiler verebilmesi ve çevredeki diğer kişileri rahatsız etmesi ya da yaralama vakalarına yol açması gibi durumlar görülebilmektedir.

American Stafford Zarar Verir Mi?


American Stafford zararları ne yazık ki düşünüldüğünden fazla olabilir. Bu hayvanların saldırmasının altında aşağıda yer alan maddelerden herhangi birisi yer alabilir.

  • Hayvanın sahibi tarafından yeterince ilgi görmediğini düşünmesi ( İlgi delisi olan bu hayvanlar sahipleri tarafından yeterince önemsenmediklerini düşündüklerinde tepkilerini saldırıp zarar vererek gösterebilmektedir)
  • Köpeğin sahibinin zarar gördüğünü düşünerek harekete geçmesi
  • Hayvanın aç kalması durumunda doğal olmayan çiftleşme sonucu saldırgan doğasının ortaya çıkması
  • Suistimal yolu ile özellikle ülkemizde yasak olan ve insanlık suçu olan köpek dövüştürme gibi amaçlarla eğitilmesi ya da kasıtlı olarak saldırgan olarak eğilmesi

Durumunda ne yazık ki bu köpekler insanlara saldırabilmekte ve çok ciddi vakalar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten ötürü, uzmanlar tarafından da yapılan incelemeler ile beraber ülkemizde American Stafford Terrier beslemek yasaklanmıştır. Bu yasaya uymayan kişiler için yasaklı türlerin beslendiğinin tespiti halinde para cezası verilmekte ve devletin uygun kolları tarafından hayvan kişiden alınmaktadır.

American Stafford Terrier Irkı Köpekler


American Stafford Terrier Güçlü Mü?


American Stafford Terrier özellikleri bakımından oldukça güçlü bir hayvan olduğunu belirtebiliriz. Kas kütlesi oldukça gelişmiş olmakla beraber, son derece çevik ve aktif şekilde hareket etmektedir. Dişleri ve çene yapısı küçük ısırıklarla koparmak üzerine gelişmiş olan bu tür, yurt dışında beslenmesine izin verilen ülkelerde ağızlık ile gezdirilmek zorundadır. Sahibine yönelik bir hareket hissettiğinde saldırmaktan bir an bile imtina etmeyen, kendisini sevdirmeyi çok seven hareketli ve aynı zamanda tüm köpek ırkları gibi son derece sadık olan tür, doğal yollarla oluşmadığı için tehlikeli tür statüsünde kabul edilmektedir. Ancak kas kütlesi gelişmiş olduğundan bu tür için gelişmiş yorumu yapılabilir.

American Stafford Sahibine Saldırır Mı?


American Stafford sahibi ile ilişkisi bakımından son derece sadık bir köpektir. Ancak diğer bütün Pitbull özellikli köpekler gibi kendi kurallarına bağlı olan ve ilgiye aç olan köpekler arasında yer almaktadır. İlgisiz kaldığını hissettiğinde bunu önce baş vurma hareketi ile belli etse de sürecin ilerlemesi halinde saldırganlaşabilir. Dünya üzerinde American Staff besleyen birçok kişi ne yazık ki bazı vakalarda kendi köpeklerinin saldırısına uğramaktadır. Bu sebepten dolayı American Staff Terrier beslemek ülkemizde ilgili kanunlar kapsamında yasaklanmıştır. Bu hayvanların beslendiğinin tespit edilmesi ya da şikayet üzerine bilgi edinilmesi üzerine hayvan koruma altına alınmakta, sahibine de ceza kesilmektedir.

American Staff Yasak Mı? American Stafford Terrier Tehlikeli Mi? yazısı ilk önce Evcil Hayvan Bakım ve Sağlık Rehberi | Petfiks.com üzerinde ortaya çıktı.
 
Bilgi için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan GenelForumlar.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. GenelForumlar.com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler için info@genelforumlar.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Geri
Üst Alt